Drukuj
Kategoria: Uncategorised
Odsłony: 1312

Alkohol na jachcie:
1. Jak to jest z piciem alkoholu na jachcie?
a) Za jacht odpowiada wg przepisow prawa tzw. kierownik statku.
b) Jezeli istnieja watpliwosci, kto jest ‚kierownikiem statku’ cala zaloga jest poddana badaniu trzezwosci (podczas rutynowej kontroli przewaznie osoba stojaca za sterem, w przypadku jakiegos wypadku czy kolizji zawsze badaniu poddawana jest cala zaloga). O faktycznej winie rozstrzyga sad.
c) Jezeli kierownikiem statku jest osoba inna niz stojaca w danym momencie za sterem – kazdy odpowiada za swoje ewentualne przewinienia. Przykladowo – kierownik statku jest pijany, ale nie kieruje jachtem. Jachtem kieruje osoba bez uprawnien. W tym przypadku kierownik statku odpowiada ‚za pijanstwo’, a sternik odpowiada za zegluge bez wymaganych uprawnien (o ile sa wymagane).
d) Zakaz prowadzenia pojazdow jest orzekany (w okreslonych przypadkach czasowo lub na zawsze), nawet wowczas jezeli osoba nie posiada jeszcze urawnien do ich prowadzenia.
e) Jezeli zaloga trzezwa godzi sie na to, aby kierownik statku kierowal jachtem pod wplywem alkoholu – moze zostac pociagnieta do odpowiedzialnosci karnej za ‚pomocnictwo’ w przestepstwie. Kazdy ma ustawowy obowiazek poinformowac odpowiednie ‚organy’ o przestepstwie (ma to szczegolna wage w przypadku wypadkow smiertelnych).
Pytan i różnych mozliwosci, kombinacji sternik-zaloga jest tak wiele, ze musielibysmy zatrudnic kancelarie prawnicza tylko do rozpatrywania różnych mozliwych przypadkow.Generalnie nalezy przyjac zasadę, ze po alkoholu nie powinno sie plywac, kierownik statku (przewaznie sternik) musi byc bezwzglednie trzezwy.

2. Jakie przepisy prawne to regulują ?
Prowadzenie jachtu „na silniku” traktowane jest przez sad dokladnie tak samo jak prowadzenie samochodu (pojazd mechaniczny)
Jezeli jacht nie posiada silnika lub jest to np. rower wodny, kajak – przestepstwo traktowane jest jak np. prowadzenie tradycyjnego roweru pod drodze publicznej (inny pojazd – rower, szlak zeglowny – droga publiczna)Art. 87. § 1.Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.§ 2.Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.§ 3.W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Art. 42. § 1.Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.§ 2.Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich_pojazdów_mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177.§ 3.Sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 lub 174, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, albo w czasie popełnienia przestępstwa określonego w art. 177 § 2 lub w art. 355 § 2 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia.§ 4.Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechanicznyw warunkach określonych w § 3.

Z tego wynika, ze ‚bezkarnie’ mozna prowadzic jacht zaglowy (bez silnika), rower wodny, kajak po pijanemu tylko poza szlakiem (np. jezioro Wojnowo, Stregiel).