Skip to content

Historia

Historia naszego klubu rozpoczyna się w 1963 r. kiedy z Lublina przybyli członkowie dyrekcji i kadry kierowniczej Dolnośląskich Zakładów Metalurgicznych, którzy założyli  sekcję żeglarską przy Zakładowym Klubie Sportowym. Na początku było to kilku członków i trzy łodzie klasy omega: Alka, Bekas, Czapla. Akwenem na którym żeglowano było Jezioro Sławskie, a bazą powstały nad nim Ośrodek Wczasowy.

W 1975 r. rozpoczęto budowę własnej flotylli łodzi klasy omega. Własnymi siłami zbudowano 11 drewnianych żaglówek. W latach 70 – tych w sekcji żeglarskiej było 80 członków, którzy pływali na 10 omegach i 6 łodziach innych klas. Nie zaniedbywano szkolenia na stopnie żeglarskie oraz uczestniczono w pływaniach  na innych akwenach w Polsce i po morzach.

W latach 80 – tych sekcja żeglarska zrzeszała 58 członków, posiadała 11 omeg i 7 łodzi innych typów.

W dniu 25 czerwca 1991 roku 25 członków Sekcji Żeglarskiej Zakładowego Klubu Sportowego DOZAMET założyło Ognisko Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej  ” Żeglarz” przy Dozamet w Nowej Soli. Ognisko zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej, a następnie po zmianie przepisów zarejestrowane zostało w Krajowym Rejestrze Sądowym. Umożliwiło to uzyskanie osobowości prawnej a następnie w wyniku decyzji Rady Pracowniczej i Dyrekcji Dozametu, przyjęło sprzęt i wyposażenie żeglarskie. W 1997 odkupiono od Dozametu część hangaru, który jest naszą bazą. W tym samym czasie decyzją członków Ogniska sprzedano opiekunom łodzi, członkom Ogniska sprzęt pływający.

Począwszy od roku 1991 Ognisko utrzymuje się i realizuje swoje zadania w oparciu o środki własne pochodzące w zasadniczej części ze składek członków.

Ognisko posiada własną bazę w Lubiatowie. Hangar, pomost częściowo stały a częściowo pływający.  Obiekty, wyposażenie i sprzęt pływający są własnością Ogniska i jego członków, teren dzierżawimy od Lasów Państwowych. Stanowimy grupę ludzi, która własną pracą i własnymi środkami utrzymuje to piękne miejsce i kultywuje tradycje żeglarskie. Obecnie jest nas 56 członków w tym: 3 kapitanów jachtowych, jachtowy sternik morski, pozostali członkowie to sternicy i żeglarze jachtowi. W naszych szeregach mamy instruktora wykładowcę PZŻ, instruktora żeglarstwa i młodszego instruktora żeglarstwa. Kilkoro z nas posiada stopień sternika motorowodnego.  Wraz z rodzinami i zaprzyjaźnionymi sympatykami, stanowimy niemałą grupę aktywnie wypoczywającą i uprawiającą piękną dziedzinę sportu i turystyki jaką jest żeglarstwo. Posiadamy 30 łódek w tym: 19 omeg, 7 łodzi kabinowych różnych typów, 2  O’Keye, „470” i „420”.

Systematycznie, od wielu lat,  odbywają się  regaty klubowe a nasze załogi uczestniczą w regatach innych klubów, tak na naszym jeziorze jak i na innych akwenach w Polsce.

Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy chcą uprawiać żeglarstwo na warunkach określonych Statutem Ogniska.  ZAPRASZAMY.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress